Naukowcy nauczyli się, jak edytować ludzki genom

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Być może jesteśmy u progu przełomu technologicznego e medycynie. Według naukowców, można "zaprogramować" człowieka jeszcze przed jego narodzinami. Brytyjska gazeta The Independent, ogłosiła stworzenie unikalnej techniki terapii genowej nazwie CRISPR.

 

Według publikacji, technika ta może zrewolucjonizować podejście do leczenia chorób dziedzicznych, i może być w stanie wszystkie je pokonać.  Technika ta pozwala na edycję genomu poprzez zmianę genetyczną zawartości do pożądanego DNA. W konsekwencji nie dochodzi do żadnych niepożądanych mutacji. Genetycy porównują tę technologię do edycji zwykłego tekstu, w którym ktoś popełnił błędy w pisowni.

 

W rzeczywistości zaproponowana technika nie jest nowa, metodę odkryto w 1987 r., ale możliwości technologii wykazała, po raz pierwszy w 2012 roku, grupa genetyków ze Stanów Zjednoczonych.  Od tego czasu technikę CRISPR poddawano badaniom i doskonalono, a teraz można w końcu powiedzieć, że nadaje się do użytku laboratoryjnego.  Za pomocą tej metody może nie tylko poprawić wady genetyczne u poszczególnych osób, ale można też zrobić z tego użytek w leczeniu i zapobieganiu chorobom genetycznym.

 

Pozwoli to również na pełną kontrolę ludzkiego genomu i to od samego początku, od zarodka, a nawet wcześniej. Będzie można projektować i dowolnie edytować genom przyszłego człowieka.  Wielu naukowców zwraca uwagę na niesamowite możliwościach techniki CRISPR i wzywa do jak najszerszej debaty publicznej na ten temat.

 

Projektowanie człowieka niczym programu komputerowego wydaje się zajęciem nieco upiornym, ale można sobie wyobrazić rodziców, którzy zamówiliby sobie takie dziecko. Może to prowadzić do powstania nowej rasy człowieka, o super zdolnościach implementowanych w okresie prenatalnym. Czołowi specjaliści z dziedziny genetyki twierdzą, że widać ogromny potencjał terapeutyczny nowej metody, ale ostrzegają, że zanim zaczniemy jej używać, wymagane jest jednoznacznie udowodnienie swojej skuteczności i brak reakcji niepożądanych.

 

Wcześniej w tym roku genetycy informowali, że nauczyli się zmieniać wygląd danej osoby, zanim się urodzi. Zespół naukowców znalazł tysiące małych fragmentów DNA, które wpływają na tworzenie wyglądu, i pokazał, że zmiana tych genów może faktycznie zmienić kształt twarzy. Genetyka wchodzi na nowy poziom a to oznacza, że nawet śmiertelnie chorzy czy niepełnosprawni mogą mieć szanse na wyleczenie.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj