Naukowcy odkryli 40 genów powiązanych z inteligencją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół genetyków zidentyfikował 40 nowych genów, które mają bezpośredni wpływ na inteligencję człowieka. Naukowcy uważają, że istnieją co najmniej 52 geny, które mają bezpośredni wpływ na IQ człowieka.

 

Zespół badawczy pod kierownictwem Free University w Amsterdamie dokonał analizy genomów 60 tysięcy osób dorosłych i 20 tysięcy dzieci. Stwierdzono, że 40 nowoodkrytych genów prowadzi do budowy zdrowych neuronów, a także połączeń synaptycznych między nimi.

 

Prawdopodobne jest, że istnieją setki dodatkowych genów, które mają wpływ na IQ, więc mimo że badanie stanowi największe do tej pory odkrycie w tej kwestii, to jeszcze długa droga do pełnej identyfikacji czynników warunkujących ludzkie zdolności poznawcze.Naukowcy uważają, że 40 nowych genów, po wykluczeniu wszystkich innych czynników, odpowiada za jedynie 4,8% ludzkiej inteligencji. Dodatkowo, jeśli 50% inteligencji danej osoby można wytłumaczyć czysto genetycznie, oznacza to, że istnieje ogromna luka wiedzy w tej dziedzinie.

 

Nowe odkrycie stanowi ważny początek dla zrozumienia molekularnych mechanizmów neurobiologicznych, leżących u podłoża inteligencji, jednej z najbardziej intrygujących cech ludzkich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj