Naukowcy odkryli biomarkery, które mogą przyspieszyć diagnozowanie chorób serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zidentyfikowali biomarkery, które mogą pomóc w diagnozowaniu migotania przedsionków, choroby serca, która zwiększa ryzyko udaru. W badaniu, naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham połączyli pewien hormon oraz białko z występowaniem schorzenia.

 

Migotanie przedsionków jest najczęstszym rodzajem arytmii. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, choroba dotyka od 2,7 miliona do 6,1 miliona osób w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że migotanie przedsionków występuje około 9% populacji w wieku minimum 65 lat.

 

Najczęstszym objawem migotania jest nieregularne kołatanie oraz nieregularne bicie serca. Inne objawy związane z tą chorobą to zawroty głowy, zmęczenie, duszność i ból w klatce piersiowej. Migotanie przedsionków pojawia się z wiekiem, jednak osoby z cukrzycą lub z nadwagą mogą rozwinąć tę chorobę wcześniej. Osoby z migotaniem przedsionków są cztery do pięciu razy bardziej narażone na udar w porównaniu do potencjalnie zdrowych osób.

Naukowcom udało się zidentyfikować dwa biomarkery, które mogą pomóc w diagnozowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, a tym samym zmniejszyć ryzyko udaru. Naukowcy odkryli biomarkery po przeanalizowaniu 40 próbek od 638 pacjentów. W badaniu zidentyfikowano również trzy zagrożenia kliniczne związane z migotaniem przedsionków: zaawansowany wiek, płeć, a także wysoki wskaźnik masy ciała.

 

Obecnie lekarze mogą przetestować krew pacjenta, aby sprawdzić, czy ma on podwyższony poziom peptydu natriuretycznego (BNP), hormonu wydzielanego przez serce i czynnika wzrostu fibroblastów-23 (FGF-23), białka odpowiedzialnego za regulację fosforanu w organizmie.

Do tej pory, elektrokardiogram lub badanie EKG było jedynym sposobem pomiaru aktywności elektrycznej serca. Naukowcy mają nadzieję, że identyfikacja biomarkerów może pomóc w diagnozowaniu chorób serca. British Heart Foundation podkreśla, że może to doprowadzić do wczesnego wykrycia niebezpiecznych chorób serca. Badanie zostało opublikowane w European Heart Journal.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj