Kategorie:
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że to nie osmoza, a transporter jonów o nazwie NKCC1 jest odpowiedzialny za transport połowy płynu mózgowo-rdzeniowego do mózgu. Rolą tego przejrzystego i bezbarwnego płynu jest zapewnienie ochrony mózgu.
Prawie pół litra wody przemieszcza się codziennie z krwi do mózgu. Chociaż naukowcy wiedzieli wcześniej, że osmoza jest odpowiedzialna za transport płynów do mózgu, było jasne, że musiał istnieć główny czynnik napędowy tego procesu.
Aby dojść do tego wniosku, naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach. Najpierw wykluczyli osmozę jako główny czynnik hamujący transport wody w mózgach myszy. Po wyeliminowaniu osmozy, naukowcy dokładnie zbadali transporter jonów NKCC1. Okazało się, że to właśnie ta substancja odgrywa główną rolę w procesie.
Pojawił się jednak pewien problem – ponieważ w eksperymencie użyto myszy, istnieje obawa, że wyniki mogą nie być tak istotne dla ludzi. Naukowcy mają jednak nadzieję, że odkrycie to okaże się ważne również dla ludzi i będzie można wykorzystać je leczeniu zaburzeń mózgu, takich jak skrzepy krwi, wodogłowie i krwotoki śródczaszkowe.
Następnym krokiem dla naukowców jest ukierunkowanie mechanizmu transportu wody do mózgu za pomocą leków. Jeśli wyniki będą obiecujące, może to zrewolucjonizować sposób leczenia pacjentów z problemami neurologicznymi.
Skomentuj