Naukowcy odkryli cudowny lek, który zapobiega miażdżycy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Substancja zwana MSI-1436, pierwotnie testowana pod kątem leczenia raka piersi i cukrzycy, okazała się być szokująco skuteczna w usuwaniu tłuszczu z tętnic. Według naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen, lek „topi” wszystkie zatory tłuszczowe, które mogą powodować ataki serca i udary.

 

Nagromadzenie tłuszczu w żyłach i tętnicach to inaczej miażdżyca. Kiedy osoba cierpi na miażdżycę tętnic, tłuszcz znajdujący się tętnicach będzie się rozrastać, aż dotknięta arteria nie będzie miała miejsca, aby umożliwić swobodny przepływ krwi.

 

Naukowcy zdali sobie sprawę z tego, jak może działać lek, gdy myszy z miażdżycą, na których przeprowadzano testy miały znacznie mniejszą zawartość tłuszczu w tętnicach po zażyciu leku. Jednak naukowcy odkryli coś jeszcze bardziej zaskakującego – substancja jest skuteczna nawet w niewielkich ilościach. Lek był równie skuteczny w zmniejszaniu gromadzenia się płytki nazębnej, kiedy myszy otrzymywały tylko jedną lub kilka dawek. Naukowcy odkryli, że lek całkowicie odwraca gromadzenie się tłuszczów poprzez zatrzymanie enzymu o nazwie PTP1B, który występuje u osób z cukrzycą lub otyłością.

„Każdy z nas w pewnym sensie ma miażdżycę w różnym stadium rozwoju.” – powiedziały Mirela Delibegovic i Dawn Thompson, które kierowały badaniem. – „Wraz z wiekiem tłuszcz wewnątrz tętnic zaczyna się rozrastać, co jest dużym problemem dla osób z nadwagą lub cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. MSI-1436 zostało już zbadane pod kątem leczenia cukrzycy i raka piersi, ale po raz pierwszy zastosowano go w chorobach miażdżycowych.”

Następnym krokiem dla leku będzie rozpoczęcie badań u pacjentów z rozwiniętą miażdżycą tętnic i chorobami sercowo-naczyniowymi. Badania o wartości 308 000 dolarów, mające na celu zbadanie wpływ leku na miażdżycę, zostały sfinansowane przez British Heart Foundation.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj