Naukowcy odkryli, dlaczego niektórym ludziom wystarcza jedynie kilka godzin snu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Poszczególne osoby, nawet jeśli podobnie się odżywiają i wykazują porównywalną aktywność fizyczną, mogą mieć zupełnie różne zapotrzebowanie na sen. Niektórym wystarczy zaledwie kilka godzin w ciągu doby, a inni czują się niewyspani nawet wtedy, gdy śpią zalecaną przez lekarzy ilość czasu. Zdaniem naukowców różnice te wynikają z naszej genetyki.

 

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeprowadzili interesujące badania na temat różnic w zapotrzebowaniu na sen. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Neuron. Wszystko wskazuje na to, że za nasz krótki czas snu odpowiada mutacja jednego genu. Osoby, które jej nie doświadczyły, to jednak większość. Dla nich sześć godzin snu to zwykle niewystarczająca ilość czasu – powoduje gorsze samopoczucie, a nawet może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

 

To nie pierwsze tego typu wnioski. W 2009 roku to samo laboratorium odkryło gen o nazwie DEC2, którego mutacja sprawia, że do wyspania się potrzebujemy średnio 6,25 godziny snu. Osoby, które nie posiadają mutacji genu DEC2, pełną regenerację osiągają dopiero po przespaniu 8,06.

Odkrycia dokonano podczas szczegółowego badania członków jednej z rodzin, która naturalnie krótko sypiała. Wówczas okazało się, że osoby te nie posiadały mutacji DEC2. Z tego powodu naukowcy zaczęli weryfikować prawidłowość u innych ochotników, którzy deklarowali krótki czas snu. Kolejny gen ADRB1 powiązano z neuronami i ich aktywnością w moście – części ośrodkowego układu nerwowego należącej do pnia mózgu, która wiąże się m.in. z fazami snu.

 

Aby dowiedzieć się więcej, naukowcy postanowili genetycznie zmodyfikować myszy, w taki sposób, aby posiadały one zmutowany gen ADRB1. Okazało się, że gryzonie ze zmodyfikowanym genem spały średnio 55 minut krócej od zwykłych myszy. Co więcej, odkryto, że znajdujące się w ich mózgach neurony pozostawały aktywniejsze podczas głębokiej fazy snu.

Być może zyskaliśmy więc wytłumaczenie, dlaczego niektórzy ludzie śpią tak krótko i w dalszym ciągu mogą wydajnie funkcjonować, podczas gdy innym potrzeba znacznie więcej snu, aby mieć dobre samopoczucie. Temat ten jest jednak nadal bardzo skomplikowany i naukowcy będą musieli poświęcić mu więcej uwagi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj