Naukowcy odkryli genetyczne przyczyny zachorowań na raka

Kategorie: 

http://www.sxc.hu

Pracownicy Uniwersytetu w Cambridge i Instytutu Badań nad Rakiem odkryli ponad 80 markerów genetycznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi, prostaty i jajnika. Pozwoli to w krótkim czasie na stworzenie programu badań przesiewowych dla tych chorób.


 


W badaniu naukowcy porównali DNA 200.000 ludzi, z których połowa była zdrowa, a druga połowa chorowała na nowotwory złośliwych.


Autor badania Doug Easton ma nadzieję, że wiedza ta będzie mogła być wykorzystana do opracowania testu uzupełniającego badania przesiewowe raka piersi, a także do stworzenia programu badań przesiewowych dla raka prostaty, który obecnie nie istnieje.


Test uzupełniający badania przesiewowe na występowanie raka piersi, jest w stanie zidentyfikować wadliwe geny BRCA1 lub BRCA2, odpowiedzialne za powstawanie zmian rakowych. Pozwoliłoby to podjąć w odpowiednio krótkim czasie środki zaradcze, z profilaktycznym usunięciem gruczołów piersiowych włącznie. U dwóch trzecich nosicieli tego genu, rak piersi może rozwinąć się przed ukończeniem 80 roku życia, a u 45% nosicieli BRCA1 występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika.


Badania te są niezwykle ważne także dla profilaktyki raka prostaty, ponieważ obecnie nie istnieją badania przesiewowe dla tej choroby. Obecnie badane stężenie markera PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) bywa zawodne.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Minka

W Polsce mamy tego typu testy

W Polsce mamy tego typu testy - duzo lepsze i tańsze, do powszechnego użytku - od kilkunastu lat. Kłania się najwiękasz na świecie baza materiałów do badań genetycnych na świecie w Szczecinie i zespół profesora Lubińskiego. Czym sie więc podniecać przy lekturze "sukcesów" zapóźnionych Brytyjczyków?

0
0

Skomentuj