Naukowcy odkryli geny, które zapobiegają przybieraniu na wadze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania pokazują, że pewne geny zapobiegają otyłości, a co za tym idzie, wielu związanych z nią chorób. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Cell”, naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odkryli, że w genie MC4R istnieją warianty, które zapobiegają przybieraniu na wadze.

 

Gen MC4R pomaga regulować masę ciała poprzez kodowanie receptora melanokortyny 4, który hamuje apetyt. Wyniki badania wskazują, że odpowiednie kombinacje genetyczne w MC4R zwiększają aktywność tego specyficznego receptora.

 

Naukowcy badali gen MC4R u pół miliona ochotników z Wielkiej Brytanii, znajdując 61 różnych wariantów genetycznych. Niektóre z tych kombinacji predysponują ludzi do otyłości, a inne pozwalają na łatwe kontrolowanie wagi.

6% uczestników badania posiadało wariant genetyczny, który chroni przed otyłością. Osoby te ważyły średnio o 2,5 kg mniej, niż pozostali uczestnicy. Ponadto, grupa ta była o 50% mniej narażona na cukrzycę typu 2 i choroby serca – choroby ściśle związane z otyłością.

 

Wiedza o istnieniu tych wariantów genetycznych pozwoli na opracowywanie bezpieczniejszych oraz skuteczniejszych leków i metod leczenia otyłości i cukrzycy. Zrozumienie mechanizmów genetycznych może utorować drogę dla efektywnych terapii odchudzających.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj