Naukowcy odkryli kolejny czynnik biologiczny, który może prowadzić do uzależnienia od alkoholu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ze Szwecji odkryli kolejny czynnik ryzyka, prowadzący do uzależnienia od alkoholu. Zespół sugeruje, że niższe poziomy białka w mózgu mogą prowadzić do większej podatności na uzależnienia.

 

Badacze sugerują, że mechanizm molekularny, który działa przy niższych poziomach białka, powoduje, że uzależnieni wybierają właśnie alkohol. Poziom białka GAT-3, który znajduje się w obszarze ciała migdałowatego mózgu jest odpowiedzialny za reakcję emocjonalną człowieka. Jego poziom jest znacznie niższy u ludzi uzależnionych od alkoholu.

 

Zespół zbadał poziom GAT-3 u myszy, które preferowały posłodzoną wodę od alkoholu. Zredukowano poziom białka, po czym przebadano zachowanie gryzoni ponownie. Naukowcy odkryli, że 15% szczurów tym razem wybrało alkohol.

Zespół przeprowadził dalsze badania i odkrył, że poziomy GAT-3 w tkance mózgowej osób zmarłych, które były uzależnione od alkoholu, są o wiele niższe. Zespół szwedzkich naukowców ma nadzieję, że ta nowa informacja może doprowadzić do stworzenia skuteczniejszego leczenia, które pomoże osobom uzależnionym od alkoholu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj