Naukowcy odkryli kolejny lek, który skutecznie zapobiega namnażaniu się koronawirusa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowa skomputeryzowana technika przesiewowa leków połączona z testami laboratoryjnymi sugeruje, że pralatreksat leku do chemioterapii, pierwotnie opracowany do leczenia chłoniaka, mógłby potencjalnie być stosowany w leczeniu Covid-19.

Haiping Zhang z Shenzhen Institute of Advanced Technology w Shenzhen i jego koledzy przedstawili te wyniki w ogólnodostępnym artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie PLOS Computational Biology.

 

Ponieważ pandemia Covid-19 powoduje choroby i śmierć na całym świecie, pilnie potrzebne są skuteczniejsze metody leczenia. Jednym ze sposobów byłaby zmiana recept na istniejące leki, które zostały pierwotnie opracowane do leczenia innych chorób. Metody obliczeniowe mogą pomóc w identyfikacji takich leków poprzez symulację interakcji różnych leków z SARS-CoV-2.

 

Zhang i współpracownicy połączyli kilka technik obliczeniowych modelujących interakcje lek - wirus z różnych, uzupełniających się perspektyw, aby ułatwić wirtualną eksplorację istniejących leków.

 

Zastosowali to hybrydowe podejście do przeszukania 1906 istniejących leków pod kątem ich potencjalnej zdolności do hamowania replikacji SARS-CoV-2 poprzez celowanie w białko wirusowe zwane polimerazą RNA zależną od RNA (RdRP).

 

Dalsze eksperymenty laboratoryjne wykazały, że pralatreksat silniej hamuje replikację wirusa niż remdesivir, lek stosowany obecnie w leczeniu niektórych pacjentów z Covid-19.

 

Dane te sugerują, że pralatreksat może być potencjalnie stosowany w leczeniu Covid-19. Jednak ten lek chemioterapeutyczny może powodować znaczące skutki uboczne i jest stosowany u osób z chłoniakiem w końcowym stadium, więc natychmiastowe zastosowanie u pacjentów z Covid-19 nie jest wskazane.

 

Niemniej jednak wyniki przemawiają za zastosowaniem nowej strategii badań przesiewowych w celu identyfikacji leków, które można by z powodzeniem użyć.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj