Naukowcy odkryli komórkę odpowiedzialną za mukowiscydozę

Kategorie: 

Źródło: Nature 2018, pixabay.com

Naukowcy odkryli nowy rodzaj komórki płuc, która może odgrywać dużą rolę w leczeniu mukowiscydozy. Wiedza na temat nowej komórki może potencjalnie ulepszyć metody leczenia tej choroby.

 

Komórki te są niezwykle rzadkie i odpowiadają za mniej niż 1 procent komórek w całych drogach oddechowych. Naukowcy nazwali je jonocytami płucnymi, ponieważ są podobne komórek jonocytów, znajdujących się w skrzelach ryb i skórze żab.

Co najważniejsze w odkryciu komórek, okazało się, że posiadają one gen CFTR, którego mutacja powoduje mukowiscydozę. Jej objawy to gromadzenie się lepkiego śluzu w drogach oddechowych, co powoduje problemy z oddychaniem oraz zwiększone ryzyko infekcji. Choroba ujawnia się najczęściej już w wieku dziecięcym.

„Mukowiscydoza jest niezwykle dobrze zbadaną chorobą, jednak wciąż odkrywamy zupełnie nowe fakty, które mogą usprawnić jej leczenie” – powiedział Jayaraj Rajagopal, autor jednego z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature.

Naukowcy są przekonani, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych terapii genowych, leczących mukowiscydozę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj