Naukowcy odkryli nową metodę ochrony rudowłosych ludzi przed rakiem skóry

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie o rudych włosach mają często także piegi i wyjątkowo bladą skórę. Nieszczęśliwym skutkiem tych cech wyglądu jest zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry, zwłaszcza czerniaka. Jednak niedawno naukowcy opracowali nowy sposób, aby chronić ludzi przed tą chorobą.

 

Rudowłosi ludzie mają unikalny wariant białka zwanego receptorem melanokortyny 1 (MC1R), który odgrywa ważną rolę w pigmentacji skóry. Sposób działania MC1R wpływa na proces zwany palmitylacji – lipidowej modyfikacji białek, polegającej na dołączeniu do cząsteczki białka reszty kwasu palmitynowego. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature pokazuje, że jeśli proces ten zostanie zwiększony, ryzyko rozwoju czerniaka jest znacznie mniejsze.

 

Do badań zostały wykorzystane myszy, jednak ekscytujące wyniki mogą sprawić, że pewnego dnia metodę zastosuje się także u ludzi. Naukowcy z Uniwersyteckiej Szkoły Medycznej w Bostonie zwiększyli palmitoilację u myszy poprzez stosowanie konkretnej cząsteczki. Następnie wystawiano zwierzęta na działanie promieniowania UV. Odkryto, że zwiększenie palmitoilacji całkowicie uniemożliwiło rozwój czerniaka. 

Rudowłose osoby tworzą od 2 do 3% populacji świata i cierpią z powodu nieproporcjonalnej do reszty ludzi liczby zachorowań na raka skóry. Choroba ta jest poważnym problemem – każdego roku rozpoznaje się od 2 do 3 milionów jej przypadków. Aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, powinno zwracać się dużą uwagę na ochronę przed Słońcem, szczególnie jeśli jest się osobą o bladej i delikatnej skórze.

 

Naukowcy starają się obecnie opracować farmakologiczną strategię zapobiegawczą, aby chronić skórę wrażliwych na Słońce ludzi. Nowe odkrycie może pewnego dnia stanowić alternatywną metodę ochrony przed promieniowaniem UV, co może dać ludziom o rudych włosach możliwość cieszenia się Słońcem bez konsekwencji zdrowotnych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj