Naukowcy odkryli nowe niebezpieczeństwo niedoboru witaminy D

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Według Południowoaustralijskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych niedobór witaminy D może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego w organizmie. Poinformowano o tym w artykule w International Journal of Epidemiology.

Naukowcy przeanalizowali zapisy z repozytorium informacji medycznych i genetycznych brytyjskiego Biobanku prawie 295 000 osób i odkryli związek między poziomem witaminy D i białka C-reaktywnego, biomarkera stanu zapalnego w organizmie. Białko C-reaktywne jest wytwarzane w odpowiedzi na uraz i infekcję, a stwierdzono, że jego poziom jest znacznie podwyższony u osób z niedoborem witaminy D.

 

Witamina D ma również właściwości przeciwzapalne. Naukowcy sugerują, że wyeliminowanie jego niedoboru pomoże również w radzeniu sobie ze stanem zapalnym, jednak potrzebne są dalsze badania, aby to zweryfikować.

 

Wielokrotnie widziano dowody na korzyści zdrowotne wynikające ze zwiększenia poziomu witaminy D u osób z bardzo niskim poziomem, podczas gdy u innych osób korzyści są niewielkie lub żadne. Wyniki te podkreślają znaczenie zapobiegania klinicznemu niedoborowi witaminy D i dostarczają dodatkowych dowodów na szerokie spektrum działania tej witaminy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj