Naukowcy odkryli prawdziwe przeznaczenie wyrostka robaczkowego

Kategorie: 

www.sxc.hu

Wyrostek robaczkowy u ludzi uznawany jest za szczątkowy organ, który utracił swoją pierwotną funkcję w procesie ewolucji. Tymczasem amerykańscy naukowcy stwierdzili, że poznali jego prawdziwe przeznaczenie.

 


Powszechnie uważa się, że to cienkie uwypuklenie jelita ślepego jest całkowicie zbędne dla ludzkiego organizmu. Przemawia za tym wiara w fakt, że ludzie, którym usunięto chirurgicznie wyrostek nie zauważają jego nieobecności i nadal żyją pełnią życia. Jednak naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke'a twierdzą, że to nie do końca prawda. Uważają, że wyrostek robaczkowy jest bezpiecznym schronieniem dla pożytecznych bakterii, które pomagają szybciej odzyskać równowagę układu pokarmowego po poważnych problemach jelitowych (zatruciach, alergiach pokarmowych, i in.). Profesor Bill Parker, jeden z autorów badania, stwierdził, że to odkrycie nie oznacza, że ​​ludzie powinni teraz za wszelką cenę bronić sie przed usunięciem wyrostka. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, należy go jak najszybciej usunąć, a nie zachować, ryzykując własnym życiem.


Przedstawiona teoria ma głęboki sens, ponieważ to bardzo prawdopodobne, że istnieje w organizmie miejsce, w którym chronią się pożyteczne bakterie. Należy jednak pamiętać, że w procesie ewolucji wielkość wyrostka robaczkowego nadal się zmniejsza. Prawdpodobnie bakterie, które kiedyś zapewniały normalne funkcjonowanie jelit w prymitywnych warunkach, nie są już nam potrzebne w takiej ilości, a ciało, nawet bez tego organu wykonuje wszystkie niezbędne funkcje.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Marta

Mam pytanie... dziecko

Mam pytanie... dziecko urodzone przez cesarskie ciecie jakie ma te bakterie we wyrostku?  Wytlumaczcie mi to logicznie.. jelita dziecka urodzonego droga naturalna jako pierwsze kolonizuja bakterie z pochwy jego mamy, a dziecko po cesarce nie ma mozliwosci zalapania tych szczepów;

0
0

Skomentuj