Naukowcy odkryli prawdziwe znaczenie snu

Kategorie: 

www.sxc.hu

Od dłuższego czasu wiadomo, że sen odgrywa ważną rolę w tworzeniu wspomnień i przyswajaniu informacji, jednak naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rochester (USA) odkryli, że jedną z głownych funkcji snu może być oczyszczanie mózgu.

 

W czasopiśmie Science, amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań, z których wynika, że podczas snu aktywują się systemy oczyszczania komórek mózgu z produktów ubocznych - odpadów pochodzących z procesów życiowych, zachodzących w komórkach podczas całodziennego funkcjonowania człowieka. Według naukowców, podczas snu sieć kanalików w mózgu, zwana systemem glimfatycznym, jest 10 razy bardziej aktywna, niż podczas czuwania, odciągając z mózgu niepożądane płyny i substancje. Dodatkowo w tym czasie snu - komórki mózgu zmniejszają sie o około 60%, co również ułatwia ich "oczyszczanie".


Takie wyjaśnienie mogło by wytłumaczyć także, dlaczego wszystkie zwierzęta wprowadzają się w stan snu, pomimo faktu, że czyni je to bardziej podatnymi na ataki drapieżników. Dane zgromadzone podczas badania być może będą mogły pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób "zanieczyszczonego" mózgu, jak np. choroba Alzheimera.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj