Naukowcy odkryli przyczynę powstawania zakrzepów po szczepieniu preparatem AstraZeneca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odkryła prawdopodobną przyczynę zakrzepicy, którą w niektórych przypadkach odnotowano po szczepieniu przeciwko zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Badania były prowadzone na preparacie firmy farmaceutycznej AstraZeneca.

 

Ustalenia badaczy zostały opisane w pracy naukowej, opublikowanej w czasopiśmie Science Advances. Zdaniem ekspertów na skrzepy krwi może wpływać sposób, w jaki adenowirus stosowany w szczepionce AstraZeneca. Istniejące na rynku szczepionki zostały oparte o szympansi adenowirus Y25 (ChAdOx1), ludzkiego adenowirusa typu 26 (HAdV-D26) i ludzkiego adenowirusa typu 5 (HAdV-C5). 

 

Jego zadaniem jest przenoszenie materiału genetycznego infekcji do komórek. Wiąże się on wówczas z białkiem we krwi znanym jako czynnik płytkowy 4 (PF4) zaangażowany w patogenezę HIT. Proces wiązania powoduje reakcję łańcuchową w układzie odpornościowym, która prowadzi do powstania skrzepów krwi. Naukowcy podkreślają, że zakrzepica po szczepieniu pojawia się niezwykle rzadko. Aby do nich doszło, musi dojść do bardzo niefortunnego splotu okoliczności.

 

 

Naukowcy mówią o stanie znaym jako immunotrombocytopenia. Badacze wyrazili nadzieję, że ich odkrycia pomogą w lepszym zrozumieniu rzadkich skutków ubocznych nowych preparatów i zaprojektowaniu nowych i ulepszonych szczepionek, które będą pozbawione tych niebezpieczeństw. Warto dodać, że współautorami pracy są naukowcy z firmy AstraZeneca.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj