Naukowcy odkryli sekretny dodatkowy kod ukryty w ludzkim DNA

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół naukowców pod przewodnictwem dr Johna Stamatoyannopoulosa z University of Washington poinformował o odkryciu drugiego kodu ukrytego w ludzkim DNA. Ten drugi kod zawiera informacje, które mogą zmienić sposób, w jaki naukowcy odczytują instrukcje zawarte w DNA i jak interpretują mutacje wpływające na zdrowie i powstawanie chorób.

 

Środowiska naukowe oczekują, że nowe odkrycie pomoże w lepszym diagnozowaniu chorób, a także w opracowywaniu nowych kuracji. Odkrycia dokonano w ramach pracy projektu ENCODE, którego celem było dokładne zbadanie tego, jakie elementy DNA są istotne dla przechowywania informacji na temat funkcji biologicznych zaprogramowanych w ludzkim genomie.

 

Od czasu, gdy po raz pierwszy odszyfrowano kod DNA sądzono, że jest on odpowiedzialny jedynie za kodowanie informacji na temat białek. Teraz jednak okazało się, że w genomie jest zaszyty drugi język. Jeden z nich rzeczywiście opisuje tworzenie białek, a drugi instruuje komórki jak kontrolować geny. Jedne z języków jest napisany nad drugim i dlatego tak długo nikt tego nie odkrył.

To zadziwiające odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że DNA jest niezwykle potężnym "urządzeniem" do przechowywania informacji, z którego bardzo chętnie i umiejętnie korzysta natura. Jego podobieństwo do nowoczesnych języków programowania w informatyce jest zdumiewająca.

 

Fakt, że kod genetyczny może jednocześnie zapisać dwa rodzaje informacji oznacza też, że wiele zmian w DNA na tym poziomie zapisu danych może tez prowadzić do powstawania chorób poprzez zaburzenia kontroli genetycznej nad komórkami.

 

 

Źródła:

https://www.sciencemag.org/content/342/6164/1367.full.pdf

http://www.washington.edu/news/2013/12/12/scientists-discover-double-meaning-in-genetic-code/

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Cainsw

Przykro mi JD, enzymy

Przykro mi JD, enzymy trawienne nie pominą DNA z takiego pomidora GMO tylko uznają je jako pełnowartościowe papu Wink

0
0
Portret użytkownika JD

Tym samym odkryli niezbity

Tym samym odkryli niezbity dowód na szkodliwość spożywania w jakiejkolwiek formie wszelkich organizmów modyfikowanych genetycznie.

0
0
Portret użytkownika Cainsw

Panie, przykro mi, to tak nie

Panie, przykro mi, to tak nie działa. Obecność endonukleaz w przewodzie pokarmowym jasno pokazuje, że organizm traktuje takiego pomidora GMO jako pełnowartościową papkę, którego najbliższym przeznaczeniem będzie strawienie.  A strawiony pokarm już nie ma wielkiego prawa głosu w sprawie szkodliwości i nieszkodliwości Wink

0
0

Skomentuj