Naukowcy odkryli skuteczną metodę leczenia Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzięki badaniom, przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Wirginii, zidentyfikowano w mózgu mechanizm, który powoduje występowanie choroby Alzheimera. Najnowsze odkrycie pozwoli opracować nowe skuteczne metody leczenia tej choroby.

 

Naukowcy odkryli mechanizm, polegający na utrzymywaniu balansu wodnego w ośrodkowym układzie nerwowym z pomocą naczyń limfatycznych, które przebiegają przez opony mózgowe. Podczas badań wykazano, że nadmiar płynu z mózgu jest odprowadzany przez te naczynia, a gdy dochodzi do zaburzenia tego procesu, następuje spadek funkcji poznawczych, charakterystycznych dla Alzheimera.

 

Autorzy tego badania przeprowadzali testy na zdrowych myszach. Gdy zwiększono średnicę naczyń limfatycznych, u gryzoni zaobserwowano wyraźną poprawę w testach pamięciowych. Z kolei u starszych myszy zauważono, że tempo odprowadzania płynu z mózgu jest mniejsze nawet o połowę, w porównaniu do młodych osobników. Odkryto również, że białka odpowiedzialne za objawy choroby Alzheimera odprowadzane są wraz z płynem przez naczynia limfatyczne.

 

Zdaniem autorów badania, wkrótce na podstawie powyższego mechanizmu będzie można stworzyć nowe „narzędzia” do walki z chorobą. Naukowcy już prowadzą badania nad specjalnym hydrożelem, przeznaczonym do powiększania średnicy naczyń limfatycznych, który w przyszłości znajdzie zastosowanie w zwalczaniu chorób psychicznych, takich jak Alzheimer.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj