Naukowcy odkryli sposób na ochronę przed jaskrą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy przedstawili pierwsze dowody na to, że część pacjentów ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które powinno prowadzić do rozwoju jaskry, posiada mechanizm chroniący przed tą chorobą. Otwiera to nowe możliwości w leczeniu jaskry, która jest uważana za główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty.

 

Jaskra charakteryzuje się postępującą utratą neuronów siatkówki, która stopniowo prowadzi do ślepoty. Pomimo nowoczesnych metod leczenia około 15% pacjentów traci wzrok, a około 40% całkowicie traci wzrok na jedno oko. Badając nowe potencjalne strategie leczenia jaskry, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Danii zaczęli badać cechy u pacjentów z nadciśnieniem ocznym. Praca opublikowana na stronie Louisiana State University.

 

W tej grupie pacjentów pomimo nadciśnienia ocznego, gdy wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe, nie rozwija się neurodegeneracja jaskrowa. Naukowcy odkryli, że mają zwiększoną obronę przeciwutleniającą i wyższy poziom przeciwzapalnych cząsteczek omega-3.

 

Kwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają ochronę antyoksydacyjną, a co za tym idzie, potencjalną odporność na rozwój podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego i neurodegeneracji jaskry, zmniejszając ogólnoustrojowy stres oksydacyjny.

„Badanie wskazuje na kwasy tłuszczowe omega-3 jako potencjalny biomarker diagnostyczny i nowe leczenie zapobiegające neurodegeneracji jaskry” - powiedział współautor badania Nicholas Bazan.

Jak dotąd naukowcy nie ogłosili żadnych konkretnych opcji leczenia i profilaktyki jaskry, które uważają za najbardziej skuteczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj