Naukowcy odkryli w mózgu fizyczną przyczynę depresji

Kategorie: 

Źródło: Flickr/A Health Blog/CC BY-SA 2.0

Najnowsze badania potwierdzają, że depresja niekoniecznie musi odzwierciedlać stan umysłu. Zastosowanie metody rezonansu magnetycznego na pacjentach pozwoliło ustalić który region w ludzkim mózgu jest odpowiedzialny za pozytywne i negatywne stany psychiczne.

 

Testy zostały przeprowadzone na ponad 900 osobach. 421 z nich cierpiało na ciężkie zaburzenie depresyjne, pozostała część była zdrowa. Skany MRI wykazały, że depresja ma związek z aktywnością neuronów w korze okołooczodołowej - a konkretniej w przyśrodkowej korze okołooczodołowej i bocznej korze okołooczodołowej.

 

Przyśrodkowa kora okołooczodołowa ("dobra") staje się aktywna gdy otrzymujemy różnego rodzaju nagrody, lub gdy wydarzy się coś dobrego. Wtedy nasze samopoczucie jest dobre. Uczestnicy badania z depresją posiadali słabe połączenia neuronowe między przyśrodkową korą okołooczodołową a systemem pamięci, który znajduje się w hipokampie.

 

Z kolei boczna kora okołooczodołowa ("zła") jest jakby przeciwieństwem wspomnianego wcześniej regionu - odpowiedzialna jest za przetwarzanie negatywnych wydarzeń, np. otrzymywanych kar. Okazuje się, że osoby z depresją posiadają silne połączenia neuronowe między boczną korą okołooczodołową a tzw. przedklinkiem (ma związek z poczuciem własnej wartości) i zakrętem kołowym (odpowiedzialny za odzyskiwanie pamięci i uwagę).

Podwyższona aktywność mózgu wokół bocznej kory okołooczodołowej może oznaczać, że ludzie cierpiący na depresję z większą łatwością przypominają sobie złe doświadczenia z życia. Towarzyszy temu obniżona aktywność wokół przyśrodkowej kory okołooczodołowej, która z kolei utrudnia tym osobom przetwarzanie dobrych, pozytywnych wspomnień.

 

Badania wykazały również różnicę pomiędzy uczestnikami, którzy zażywali bądź nie zażywali leków na depresję. Osoby, które brały antydepresanty, miały obniżoną aktywność neuronową wokół "złej" bocznej kory okołooczodołowej. Odkrycie to może zupełnie odmienić nie tylko nasze podejście do takich chorób jak depresja, ale pozwoli również opracować lepsze i skuteczniejsze terapie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ari

Super. 

Super. 

Teraz dzieki odpowiedniemu wspomaganiu tych stref bedzie wiecej szczesliwych ludzi

0
0

Skomentuj