Naukowcy odkryli, że Covid-19 może powodować uszkodzenie mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf

Naukowcy obserwujący pacjentów z nowym typem koronawirusa w szpitalu Salgrensk w Göteborgu w Szwecji odkryli, że niektórzy mają po chorobie uszkodzenia mózgu. 

Badania krwi u 47 pacjentów z Covid-19, wykazały obecność dwóch biomarkerów świadczących o uszkodzeniach mózgu. Porównano je również z analizami grupy kontrolnej osób zdrowych. Badanie wykazało, że uszkodzenie jest obecne, ale nie jest jeszcze jasne w której część mózgu dochodzi do zmian.

 

Naukowcy przyznają, że aby się o tym przekonać, konieczne są dłuższe obserwacje, w tym zastosowanie obrazowania rezonansem magnetycznym. Ślady biomarkerów wwskazujących uszkodzenie mózgu zaobserwowano nie tylko u ciężko chorych pacjentów, ale także u niektórych pacjentów z umiarkowaną chorobą, to znaczy leczonych w szpitalu, ale bez użycia respiratora. 

Lekarze nie potrafią jeszcze powiedzieć, co dokładnie powoduje uszkodzenie - sam wirus lub zbyt intensywna odpowiedź immunologiczna organizmu na zakażenie. Szwedzkie badanie opublikowano w czasopiśmie Neurology.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Marcin

Uszkodzenie mózgu przez Covid

Uszkodzenie mózgu przez Covid-19 powodowane jest poprzez interakcje z TVP.  Amisze nie chorują na Covid-19, bo nie oglądają telewizji.-)

0
0

Skomentuj