Naukowcy odkryli, że wirus ospy pojawił się po raz pierwszy w czasach starożytnego Egiptu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Instytutu Naukowego Eugenio Medea i Uniwersytetu w Mediolanie we Włoszech ustalili, kiedy ludzkość po raz pierwszy zetknęła się z ospą. Według Microbial Genomics, badanie wykazało, że wirus zaczął krążyć wśród ludzi 2000 lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

 

 

Autorzy nowej pracy naukowej sugerowali, że ospa istniała na długo przed epoką Wikingów. Tak więc na niektórych mumiach starożytnego Egiptu zachowały się podejrzane blizny, przypominające konsekwencje tej choroby. Takie znaki znajdują się w szczególności na ciele faraona Ramzesa V, który zmarł w 1157 r. p.n.e. Ale nadal nie można ich uznać za niezbity dowód na ospę.

 

Aby prześledzić ewolucję wirusa, naukowcy porównali genomy historycznych i współczesnych szczepów ospy. Wyniki pokazały, że wszystkie pochodzą od jednego wspólnego przodka, który pojawił się 3800 lat temu. W rezultacie mieszkańcy starożytnego Egiptu mogli cierpieć z powodu epidemii ospy.

 

Potwierdza to historyczną hipotezę, że ospa istniała w starożytnych społeczeństwach. Badanie pomogło nie tylko zrekonstruować historię ospy, ale także lepiej zrozumieć mechanizmy ewolucji wirusa. Dane te są ważne dla analiz i prognoz przyszłych pandemii.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj