Naukowcy odkryli, że za lenistwo może odpowiadać genetyka

Image

123rf.com

Według naukowców, za lenistwo i brak aktywności do działania może odpowiadać predyspozycja genetyczna.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Missouri prowadzili hodowlę szczurów, które wykazały się nadmierną aktywnością lub wręcz przeciwnie - nadzwyczjnym lenistwem. Podczas eksperymentu do klatek zwierząt wstawiano kołowrotki i przez 6 dni mierzono, jak często szczury z nich korzystały. Następnie skrzyżowano ze sobą 26 najbardziej aktywnych osobników i to samo zrobiono z 26 szczurami, które okazały się być najbardziej leniwe.



Naukowcy prowadzili ten eksperyment przez 10 pokoleń zwierząt i ustalili, że cała "pracowita" część populacji szczurów korzystała z kołowrotku 10 razy dłuzej niz ich leniwi równieśnicy. W ten sposób udowodniono, że genetyka odgrywa dużą rolę w motywacji do działania zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi.



Według autorów badania, może to być ogromny krok w kierunku określania dodatkowych przyczyn otyłości wśród ludzi, zwłaszcza ze względu na jej rosnący wzrost wśród dzieci i młodzieży. Predyspozycja genetyczna do braku motywacji do wysiłku fizycznego może w takim wypadku zwiększać ryzyko otyłości. Wyniki badania opublikowano w naukowym American Journal of Physiology.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.

Za lenistwo najczęściej jest odpowiedzialne nieracjonalne odżywianie. Wyrzucenie nadmiaru węglowodanów daje efekty niemal natychmiastowe

0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.