Naukowcy odkryli związki w kawie, które hamują wzrost raka prostaty

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali konkretne związki występujące w kawie, które mogą hamować wzrost raka prostaty. Badania pilotażowe zostały wykonane na lekoopornych komórkach nowotworowych i modelach mysich, ale zespół już planuje przeprowadzić podobne testy na ludziach.

 

Dr Hiroaki Iwamoto z Uniwersytetu w Kanazawie i jego zespół zajmował się badaniem dwóch związków, obecnych w kawie - octanu kahweolu i kafestolu. Sprawdzano, w jaki sposób mogą one wpływać na wzrost komórek opornych na działanie powszechnych leków przeciwnowotworowych, a następnie związki testowano na myszach z wszczepionymi komórkami raka prostaty – cztery zwierzęta otrzymywały octan kahweolu, czterem podawano kafestol, cztery kolejne otrzymywały mieszankę obu związków, a cztery ostatnie należały do grupy kontrolnej.

 

Eksperymenty wykazały, że octan kahweolu i kafestol hamują wzrost komórek nowotworowych, a połączenie tych dwóch związków daje jeszcze lepsze rezultaty. Po 11 dniach, nieleczone guzy wzrosły o 342%, podczas gdy guzy u myszy, którym podawano obydwa związki, wzrosły „tylko” o 167%.

Naukowcy zaznaczają, że testy zostały przeprowadzone na komórkach nowotworowych i na myszach, więc potrzebne będą kolejne studia, aby ustalić, czy wymienione wcześniej dwa związki będą również działać na ludziach. Zespół planuje wykonać badania na większą skalę, po czym może wypróbować to podejście podczas badań klinicznych z udziałem pacjentów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj