Naukowcy opracowali bezbolesną szczepionkę na grypę w postaci plastra

Kategorie: 

Źródło: Georgia Institute of Technology

Choć idea szczepień budzi coraz większe wątpliwości dotyczące skutecznego działania, naukowcy opracowali pierwszy na świecie bezbolesny plaster, który jest w zasadzie szczepionką na grypę.  Warto jednak zadać pytanie – czy szczepionka okaże się skuteczna? Szczepionki nie zawsze mogą działać skutecznie, a szczególnie w przypadku ochrony przed grypą.

 

W przeciwieństwie do standardowych szczepionek, plaster nie musi być trzymany w lodówce, więc apteki będą mogły spokojnie trzymać je na półkach i sprzedawać potrzebującym osobom. Dodatkowo nie trzeba znosić bólu, jak donoszą developerzy z Emory University i Georgia Institute of Technology. Plaster nakłuwa górne warstwy skóry, podczas gdy zwyczajna szczepionka przechodzi przez wszystkie warstwy, dostając się aż do mięśni. 

 

Zespół głównego badacza prof. Marka Prausnitza zaprosił do testów 100 osób. Niektórzy zdecydowali się na regularny "zastrzyk" w ramię, a reszta użyła plastra z mikroigłami na swój nadgarstek. Cała procedura trwała 20 minut. Większość uczestników badania mówiła, że zastosowanie plastra w ogóle nie boli, aczkolwiek niektórzy z uczestników doświadczyli łagodnych efektów ubocznych, takich jak zaczerwienienie czy swędzenie w okolicy gdzie plaster był nałożony. 

"Jeśli powiększysz plaster przez mikroskop to zobaczysz mikroskopijne igły. Przebijają one skórę bezboleśnie" – oznajmia Mark Prausnitz.

Eksperci informują, że plaster może zrewolucjonizować metodę szczepień. Przez następne lata potrzebne są jednak dalsze badania kliniczne, aby plaster był gotowy do powszechnego stosowania na całym świecie. Plaster może być wyrzucony do kosza po zużyciu, ponieważ mikroigły ulegają rozpuszczeniu. Zważając na fakt, że może on także być bezpiecznie przechowywany przez rok bez chłodzenia, może okazać się niezwykle użytecznym w stale rozwijającym się świecie.

 

Najważniejsza jest jednak oczywiście skuteczność w działaniu szczepionki. Wiadomo nie od dziś, że szczególnie wirus grypy mutuje bardzo szybko i nawet najlepsza forma szczepionki jaką może okazać się plaster nie wystarczy, jeśli nie będzie on działał efektywnie.   

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj