Naukowcy opracowali niezwykłą sztuczną krew

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Japonii opracowali sztuczną krew, która teoretycznie mogłaby zostać przetoczona pacjentom niezależnie od ich grupy krwi. Obecne badania nad krwią są na bardzo wczesnym etapie, jednak rozpoczęcie testów na ludziach może przynieść przełom w medycynie.

Obecnie transfuzje krwi są zależne od odpowiedniej grupy krwi, jednak uniwersalny zamiennik pozwoliłby na znaczne ułatwienie tego procesu. Trudności dotyczą głównie rzadkich grup krwi oraz niewystarczającej ilości dawców danej grupy krwi. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na całym świecie darowane jest 117,4 miliarda jednostek krwi, jednak to wciąż za mało.

Naukowcy z Japonii postanowili opracować sztuczny substytut krwi, który może naśladować i pełnić funkcje krwi biologicznej. Przede wszystkim chodzi o magazynowanie i transportu tlenu, co może być niezwykle przydatne w trakcie operacji bądź urazów.

Funkcję transportującą pełni hemoglobina – białko znajdujące się w czerwonych krwinkach, które przenosi tlen do tkanek organizmu oraz zwraca dwutlenek węgla z powrotem do płuc. Jako substytut tego niezbędnego białka zespół opracował „pęcherzyki hemoglobiny” o średnicy zaledwie 250 nanometrów, które mogą służyć jako nośnik tlenu. Wraz z hemostatycznymi nanocząstkami na bazie liposomów zmieszano je z osoczem oraz innymi składnikami krwi.

Obecnie przeprowadzono testy na grupie 10 królików, które potrzebowały natychmiastowego przetoczenia krwi. Sześć zwierząt przeżyło, co daje podobny wynik do przeżywalności w przypadku tradycyjnych transfuzji.

Nie jest jasne, czy ten produkt może potencjalnie prowadzić do szerszych problemów zdrowotnych, ponieważ naukowcy nie zbadali długoterminowych skutków zastosowania sztucznej krwi. Jednocześnie badanie ostrzega, że substytut krwi może nie zadziałać u ludzi.

Pomimo tych ograniczeń badania mogą stanowić kolejny istotny krok naprzód w poszukiwaniu uniwersalnego zamiennika  krwi. Wynalazek ten mógłby znacznie poprawić przeżywalność w krajach rozwijających się, w których dostęp do odpowiednich grup krwi jest mocno ograniczony.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj