Naukowcy opracowali nową metodą leczenia alkoholizmu

Image

Źródło: pixabay.com

Seria eksperymentów przeprowadzonych przez chilijskich naukowców dowiodła, że zastrzyki z zawartością komórek macierzystych zmieniających układ odpornościowy mogą wyleczyć alkoholizm. Za efekt ten ma odpowiadać przede wszystkim zmniejszenie stanów zapalnych w mózgu, które występują podczas tej choroby. Intrygujące wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

 

Naukowcy hodowali szczury, które celowo uzależniono od alkoholu pojąc je każdego dnia alkoholem rozcieńczonym z wodą. Ilość alkoholu, którą regularnie spożywały gryzonie była adekwatna do pół litra wódki wypijanego przez człowieka.

 

Następnie badacze chcieli wyleczyć u zwierząt uzależnienie. W tym celu do ich organizmu wstrzyknięto specjalnie zmodyfikowane komórki macierzyste – cała terapia odwykowa gryzoni trwała nieco ponad 4 tygodnie, jednak alkoholizm szczurów nie wymagał już dalszego leczenia.

Image

We wcześniejszych badaniach wykazano, że komórki macierzyste mają silne działanie przeciwzapalne, a biorąc pod uwagę fakt, że tak wiele procesów chorobowych wiąże się z powstawaniem stanów zapalnych, naukowcy postanowili przetestować działanie komórek także w przypadku uzależnień.

 

Przewlekłe spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenia mózgu, który zaczyna wytwarzać wysokie poziomy białek zapalnych i w nie do końca zrozumiały jeszcze sposób przyzwyczaja się do tego procesu – co odpowiada za wszelkie objawy uzależnienia. Jednak podczas badań na szczurach wykazano, że dzięki zastrzykowi komórek macierzystych mózg jest w stanie wrócić do normy, wytwarzając prawidłowe poziomy białek zapalnych. Teraz naukowcy szukają współpracowników oraz sponsorów, aby podobną terapię zastosować także u ludzi.

 

Ocena: