Naukowcy opracowali uniwersalne lekarstwo na wszystkie szczepy wirusa Ebola

Kategorie: 

Wirus Ebola pod mikroskopem - Źródło: wikipedia

Rewolucyjne lekarstwo na Ebolę jest w zasięgu ręki. Znany wirusolog, dr Thomas Geisbert z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin i jego zespół stworzył skuteczne lekarstwo na wszystkie szczepy zabójczego wirusa Ebola.

 

Obecne terapie najczęściej polegają na zastosowaniu jednego leku na każdy szczep wirusa. Lecz dr Geisbert, światowej sławy naukowiec zajmujący się walką z Ebolą powiadomił, że opracował eksperymentalne lekarstwo, które zapewnia skuteczną ochronę przez wirusem.

 

Lek o nazwie MBP134 zawiera dwa koktajle przeciwciał. Podczas eksperymentów na małpach i fretkach wykazano, że nowa terapia chroni przed szczepami Bundibugyo, Sudan i Zaire. Ten ostatni odpowiada za epidemię w zachodniej Afryce w latach 2013-2016 oraz obecnej epidemii w Demokratycznej Republice Konga.

Wystarczyła tylko jedna dawka wspomnianego leku, aby zwierzęta otrzymały kompletną ochronę przed Ebolą. Kolejne badania będą skupiały się na zmniejszeniu dawki, wymaganej dla zapewnienia ochrony przed niebezpiecznym wirusem. Dzięki temu, lek będzie można podać za pośrednictwem ampułkostrzykawki, co znacznie ułatwi walkę z Ebolą. Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma Cell Host & Microbe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj