Naukowcy opracowali urządzenie, które pozwoli osobom niewidomym czytać tradycyjne książki

Kategorie: 

Źródło: HandSight

Dziś osoby niewidome mogą czytać nie tylko specjalne książki, których tekst jest drukowany dotykową czcionką alfabetu Braille'a. Mogą również korzystać z e-booków, ponieważ niektóre programy do odczytu zawierają moduł asystenta głosowego. Jednak czytanie tradycyjnych książek do tej pory było niedostępne dla takich ludzi.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland opracowali urządzenie o nazwie HandSight, którego aparat o średnicy jednego milimetra stosuje się w sondach medycznych. Kamera jest zamontowana w obudowie, którą nakłada się na palec wskazujący. HandSight jest podłączane do komputera za pomocą przewodu.

W czasie pracy urządzenia użytkownik prowadzi palec po stronie, a obraz kamery jest przenoszony do komputera, który równocześnie odczytuje na głos tekst. Komputer analizuje ustawienie palca, jeżeli jest położony nieprawidłowo, aparat widzi tylko część linii lub wcale, urządzenie poprzez sygnały wibracyjne pomaga czytelnikowi znaleźć właściwe położenie.

Do tej pory nakładka była testowana przez 19 ochotników. Poprzez HandSight zostało przeczytane kilka stron z podręcznika szkolnego oraz magazynu rozrywkowego. Wyniki wykazały, że prędkość rozpoznawania i odczytu tekstu wyniosła od 63 do 81 słów na minutę. Dla porównania, średnie tempo czytania osoby widzącej wynosi około 200 słów na minutę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj