Naukowcy potrafią odtworzyć miazgę w martwym zębie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mało kto lubi chodzić do dentysty, jednak wszyscy jednogłośnie mogą stwierdzić, że leczenie kanałowe zęba nie należy do przyjemności. Co więcej, jest to jedna z bardziej przerażających czynności, jakie oferuje cennik dentysty. Póki co nie odkryto alternatywnego sposobu leczenia martwicy miazgi. Istnieje jednak pewne pocieszenie – naukowcy z Uniwersytetu Temple potrafią już wyhodować z komórek macierzystych nowe zębiny, tkanki miazgi, naczynia krwionośne i nerwy występujące przy zębach.

 

Leczenie kanałowe jest wykonywane w przypadku, gdy miazga stałego zęba zostaje zainfekowana lub uszkodzona. Dentyści usuwają wówczas chore tkanki, czyszczą wnętrze zęba i zamykają je. Większość pacjentów podczas leczenia kanałowego ma usuwane także zakończenia nerwowe zęba. Później taki ząb nazywa się „martwym”.

 

Naukowcy postanowili znaleźć sposób na „wskrzeszenie” zęba, który przeszedł leczenie kanałowe. Skonstruowano dwuwarstwowe rusztowanie wspomagające wzrost komórek, które miały formować zarówno zębinę, jak i miazgę. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Tissue Engineering.

Dzięki odkryciom badaczy z Uniwersytetu Temple możliwa będzie dodatkowa terapia po leczeniu kanałowym zęba. Specjalne rusztowanie będzie umieszczane w kanale korzeniowym pacjenta i wówczas będzie mogła odbudować się struktura zęba. Specjaliści twierdzą, że w ciągu najbliższych 10 lat będziemy w stanie całkiem sprawnie odbudowywać zębinę, miazgę i inne tkanki powiązane z zębami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj