Naukowcy próbują wyjaśnić zjawisko deja vu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Efekt deja vu jest dobrze znany każdemu z nas. Wydaje nam się, że przeżywana aktualnie sytuacja miała już miejsce w naszej przeszłości, a czasem potrafimy nawet przewidzieć co wydarzy się za chwilę. Zjawisko to jest bardzo tajemnicze a naukowcy próbują wyjaśnić na czym ono właściwie polega.

 

Badacze z Uniwersytetu w St Andrews postanowili sprawdzić skąd bierze się deja vu. Przeprowadzili w tym celu odpowiedni eksperyment. Uczestnikom badania, którym monitorowano aktywność mózgu metodą rezonansu magnetycznego, przedstawiono serię powiązanych ze sobą słów, lecz nie ujawniono słowa-klucza, które łączy je ze sobą. Jako prosty przykład - osoby usłyszały słowa "łóżko", "poduszka" i "noc", ale nie poznały ich wspólnego łącznika: "sen".

 

Naukowcy przepytali uczestników czy spośród powyższego zestawu usłyszeli słowo rozpoczynające się na literę "s". Wszyscy oczywiście zaprzeczyli, lecz później, gdy autorzy badania ponownie przedstawili im zestaw słów, większość osób miała wrażenie, że eksperymentatorzy jednak wypowiedzieli słowo "sen".

 

Wytwarzając sztuczne poczucie deja vu zauważono, że w momencie tego zjawiska regiony mózgu powiązane z pamięcią były wyłączone. Zaobserwowano jednak aktywność w płatach czołowych, odpowiedzialnych za proces podejmowania decyzji. Autorzy badań wywnioskowali, że nasz mózg po prostu sprawdza nasze wspomnienia a odczuwane przez nas zjawisko deja vu oznacza, iż wykryte zostały w nich błędy. Przyszłe eksperymenty pozwolą ustalić jak blisko jesteśmy wyjaśnienia tego zagadkowego zjawiska.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Ewelina Pajdak

Naukowcy.. John Moll? Nieeeee

Naukowcy.. John Moll? Nieeeee to jakiś przypadek znowu... Ja w żadne Deja vu nie wierzę.. i wam też radzę w to nie wierzyć.. jeśli śni Ci sen i spełnia to poprostu grzebali Ci w mózgu przy pomocy psychotroniki..

0
0
Portret użytkownika And

a w jaki sposób można

a w jaki sposób można wyjaśnić zjawisko świadomości językiem współczesnej nauki? Że też coś tam się dzieje w mózgu, ale czy to co się dzieje to przyczyna czy skutek jej oddziaływania?

0
0
Portret użytkownika Mateusz Radzik

Szczerze to sam mam od

Szczerze to sam mam od dzieciństwa Dejavu. Dosyć często mi się zdarza robić coś co robiłem i nawet wiem jaki jest wynik. Raz nawet opowiadałem swojemu Brygadziście o śnie, że zaraz zejdzie menadżer, a ja mu powiem      -Dzień Dobry. -Sam byłem zaskoczony, bo rzeczywiście tak było, ale nie mniej był zaskoczony menadżer, który wędrował do swojego biura. Smile

Pozdrowienia dla Parapsychonautów w naszym kraju. Smile

0
0
Portret użytkownika nobody

Jako ze tez mam dejavu, raz

Jako ze tez mam dejavu, raz czesto, czasem przez kilka(nascie) miesiecy w ogole. Najciekawszym co mi sie udalo zrobic kilka razy, to postapic inaczej niz w dejavu. To znaczy, jesli mam wrazenie ze zaraz ktos sie odezwie do mnie, robie przysiad albo odwracam sie plecami, co powoduje konsternacje rozmowcy i inna reakcje niz w Dejavu. Mimo ze wciaz mam wrazenie ze ktos sie odzywa do mnie a w rzecystosci ktos zaczyna sie smiac.

Wedlug mnie ten przypadek wyklucza rozsynchronizowanie mozgu, tak jak niektorzy naukowcy sugeruja.

Przepraszam za brak polskich znakow.

0
0

Skomentuj