Naukowcy przetestowali z sukcesem nową terapię przeciwnowotworową

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na amerykańskim Uniwersytecie Rice'a opracowano nową bezpieczną i skuteczną terapię przeciwnowotworową. Podczas badań klinicznych, naukowcy wyleczyli niemal wszystkich pacjentów z raka prostaty.

 

W 1997 roku, Naomi Halas stworzyła nanocząsteczki pokryte cienką warstwą złota. Trzy lata później nawiązała współpracę z Jennifer West, aby opracować nową terapię przeciwnowotworową. W tym celu powstała też firma Nanospectra Biosciences.

 

Zabieg polega na wstrzyknięciu do krwiobiegu nanocząsteczek, które automatycznie przemieszczają się w kierunku guza. Następnie naukowcy podgrzewają te nanocząsteczki z zewnątrz z pomocą lasera bliskiej podczerwieni o niskiej mocy, aby niszczyć komórki nowotworowe.

 

W 2018 roku, metoda ta została przetestowana na 15 pacjentach, cierpiących na raka prostaty niskiego i średniego ryzyka. Uczestnicy byli w wieku od 58 do 79 lat i przeszli w sumie przez dwa zabiegi. Od tamtego czasu zostali trzykrotnie przebadani pod kątem obecności nowotworu. Po roku okazało się, że aż 13 pacjentów jest wolnych od raka.

Badania potwierdzają, że zastosowane w tej terapii nanocząsteczki są bezpieczne dla zdrowia i nietoksyczne. Natomiast testy kliniczne wykazały, że ta metoda leczenia jest skuteczniejsza od radioterapii i chemioterapii i nie zostawia po sobie żadnych skutków ubocznych.

 

Uważa się, że terapia nanocząsteczkami może pomóc eliminować wiele rodzajów nowotworów. Jej skuteczność zostanie potwierdzona w kolejnych badaniach. Istnieje szansa, że amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdzi nową terapię przeciwnowotworową do komercyjnego zastosowania już w przyszłym roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj