Naukowcy przetestują na ludziach naturalne leki, które mogą zapewnić długowieczność i chronić przed Alzheimerem

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Instytutu Salka opracowali metodę tworzenia naturalnych związków, które mogą dać ludziom zdrowie i długowieczność. Co więcej, badacze wkrótce rozpoczną pierwsze testy kliniczne na ludziach.

 

Stosunkowo niedawno udało się odkryć tzw. geroprotektory – związki o właściwościach odmładzających. Tymczasem naukowcy z Instytutu Salka zidentyfikowali właśnie nową podklasę tych związków. Geroneuroprotektory, bo o nich mowa, nie tylko zapewniają długowieczność, ale także chronią przed chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak Alzheimer i Parkinson.

 

Fisetin to naturalny produkt, otrzymywany z owoców i warzyw, natomiast kurkuminę otrzymuje się z ostryżu długiego. Na drodze syntezy, naukowcy otrzymali trzy geroneuroprotektory, które chronią neurony przed toksycznością, wynikającą ze starzenia się mózgu. Związki te, które otrzymały nazwy CMS121, CAD31 i J147, podobnie jak fisetin i kurkumina, redukują markery molekularne starzenia się i demencję oraz wydłużają średnią długość życia u myszy i much.

 

Naukowcy skupiają się teraz na przeprowadzeniu testów klinicznych na ludziach. CMS121, pochodna fisetinu, jest obecnie przedmiotem badań toksykologicznych na zwierzętach, natomiast J147, pochodna kurkuminy, jest poddawana przeglądowi przez amerykańską Agencję Żywności i Leków, zanim zostanie dopuszczona do testów, które mają odbyć się w przyszłym roku.

 

Badacze z Instytutu Salka opracowali metodę identyfikowania geroneuroprotektorów. To właśnie dzięki niej udało się stworzyć wspomniane wyżej trzy związki, a naukowcy poszukują kolejnych, które mogą mieć właściwości prozdrowotne i odmładzające.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj