Naukowcy przewidują ewolucję śmiercionośnych wirusów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowa grupa naukowców opracowała model teoretyczny pozwalający przewidzieć rozwój zakażeń wirusowych, które mogą wywoływać pandemie. Prognozy udało się potwierdzić w trakcie eksperymentu z norowirusem.

 

Norowirusami nazywa się wirusy, które powodują ostre infekcje żołądkowo-jelitowe, które są wyjątkowo zakaźne i co roku stają się przyczyną około 300 zgonów w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy zwracają uwagę na to, że konieczne jest, by przewidzieć ewolucję czynników patogennych wirusów i móc odpowiednio reagować na powstałe zagrożenia masowych epidemii zakażeń wirusowych.

Zwykle bada się dostępne próbki DNA i analizuje drzewa filogenetyczne (schematy odzwierciedlające ewolucyjne powiązania między różnymi organizmami), później przewiduje się, jakie szczepy wirusów będą dominowały. Jednak ta metoda nie pozwala zrozumieć, jakie nowe szczepy mogą się pojawić.

Badacze symulowali ewolucję norowirusa (MNV), biorąc pod uwagę takie parametry jak trwałość tworzenia kapsyd (zewnętrzna osłona wirusa) oraz trwałość powinowactwa z przeciwciałami. Właściwości te odzwierciedlają kondycję wirusa i jego dopasowanie do organizmu nosiciela. Zewnętrzna osłona wirusa chroni geny czynnika zakaźnego przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zapewnia jego przywiązanie do zakażonych komórek.

 

Biolodzy zdefiniowali jak dokładnie będzie przebiegać ewolucja wirusa, w zależności od liczby ludności. Udało im się wykazać, że w dużych populacjach istnieje wzmocnienie stabilności osłony wirusowej, a w małych jej złagodzenie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj