Naukowcy rekomendują seniorom przestać narzekać na zdrowie

Kategorie: 

www.sxc.hu

Pracownicy szkoły medycznej Uniwersytetu Exeter ostrzegają, że skarżenie się na choroby negatywnie wpływa na zdrowie starszych osób.Podczas badania ochotnikom zadano pytania o to, jak oni sami postrzegają i oceniają siebie oraz swoje otoczenie. Naukowcy prosili ich także o podzielenie się swoimi doświadczeniami dotyczącymi starzenia się i kondycji fizycznej, oraz o opisanie swojego zdrowia i swojego udziału w życiu publicznym.


Eksperci doszli do wniosku, że ci, którzy narzekali najwięcej, byli w najgorszym stanie zdrowotnym. Charakteryzowała ich niska jakość życia, brak zainteresowania społecznego i aktywności fizycznej. Naukowcy uważają, że obserwując swoje starzenie i spadek kondycji fizycznej zaczynamy zachowywać się tak, jakbyśmy byli bardzo starzy i bardzo niedołężni. 


Starsi ludzie z takim podejściem do życia i do siebie nieświadomie wpadają w błędne koło. Naukowcy polecają im prowadzić aktywne życie i przestać narzekać. Według nich, to pomoże pozbyć się problemów zdrowotnych związanych ze starzeniem się. Wniosek ten podkreśla znaczenie czynników psychologicznych dla zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj