Naukowcy rozwiązali jeden z problemów z transplantacjami narządów świń u ludzi

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Być może wkrótce nastąpi postęp w transplantologii, który umożliwi wyhodowanie potrzebnych narządów u zwierząt. Eksperci twierdzą, że byli w stanie uczynić nerki świni bezpiecznymi dla ludzi. Do tej pory, mimo podobieństwa genetycznego, naukowcy nie byli w stanie przeszczepiać narządów tych zwierząt człowiekowi.

 

Problemem są przede wszystkim ślady DNA z retrowirusami zwierzęcymi, które dla świń nie stanowią żadnego zagrożenia, ale mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w organizmie ludzkim. Według naukowców, byli oni w stanie pozbyć się sześćdziesięciu dwóch wersji niepożądanych genów z genomu świni, co wielokrotnie zmniejszyło prawdopodobieństwo transferu wirusa po przeszczepie narządu u człowieka.

 

Teraz naukowcy planują zastosować tę technologię, aby zatrzymać i zapobiec powikłaniom po przeszczepach narządów świni. Te doświadczenia i badania rokują dobrze na przyszłość transplantologii narządów celowo wyhodowanych u zwierząt. Mimo, że moralnie może to być oceniane różnie, niewątpliwie dla wielu oczekujących na przeszczepy informacje o takich postępach są iskierką nadziei na normalne życie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj