Naukowcy są blisko stworzenia uniwersalnego antidotum na jad węży

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tworzenie antidotum na jad węży to długi, złożony i bardzo kosztowny proces. W rezultacie cena gotowego leku może osiągnąć dwa tysiące dolarów za dawkę. Tymczasem, najbardziej zagrożeni atakiem węży są mieszkańcy biednych krajów, którzy najczęściej spotykają jadowite węże. Wiele wskazuje na to, że odnaleziono tanie rozwiązanie tego problemu.


Badacze poinformowali o stworzeniu taniego i łatwego w użyciu środka na ukąszenia węży. Potencjalnie, może on uratować rocznie setki tysięcy ludzi. Osiągnięcie zostało opisane w artykule opublikowanym w Journal of Medicinal Chemistry przez grupę kierowaną przez Briana Lohse z Uniwersytetu w Kopenhadze.

„Pracujemy nad alternatywnym typem antidotum, które jest znacznie tańsze niż tradycyjne środki na bazie przeciwciał.”

Naukowcy, odkryli peptyd, który można wyprodukować szybko i tanio w każdym laboratorium chemicznym. Celem nowego peptydu jest białko zwane α-kobratoksyną. Jest to „substancja czynna” jadu około 75% wszystkich jadowitych węży. Dotychczasowe testy wykazały, że nowy peptyd wiąże cząsteczki α-kobratoksyny. Autorzy spekulują, że terminowe wprowadzenie nowego leku w miejscu ukąszenia zapobiegnie przedostawaniu się trucizny do krwiobiegu.


W takim przypadku leku nie należy podawać dożylnie, ale podskórnie lub domięśniowo. A do tego wystarczy łatwe w użyciu automatyczne urządzenie, takie jak te używane do podawania insuliny w cukrzycy. Dlatego właśnie, użytkownik nie potrzebuje specjalnego przeszkolenia medycznego. Wszystko czego potrzebuje, to mieć pod ręką pudełko ratunkowe.


Naukowcy badają teraz, czy nowy lek będzie musiał być przechowywany w lodówce, czy też może bezpiecznie wytrzymać tropikalne upały. Pierwsze efekty są zachęcające, a jeśli się potwierdzą, produkt stanie się jeszcze wygodniejszy w użyciu. Przed wprowadzeniem go w obieg, lek musi jeszcze przejść testy na zwierzętach. Jeśli im się uda, przyjdzie kolej na eksperymentalne użycie, aby pomóc ludziom ukąszonym przez węże. Dopiero po zakończeniu wszystkich kontroli, lek można zatwierdzić do masowego stosowania.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj