Naukowcy stworzyli nanocząsteczki do walki z atakami serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rosyjscy naukowcy stworzyli nanocząsteczki, które mogą gromadzić się w uszkodzonych obszarach tkanki sercowej, co pozwala na ich stosowanie w celu ocenienia wagi zawału, a w przyszłości także przy dostarczaniu leków bezpośrednio do serca.

 

Choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego oraz podobnego rodzaju problemy związane z sercem i układem krwionośnym są główną przyczyną zgonów w większości krajów rozwiniętych. W ostatnich latach biologowie, chemicy, a nawet fizycy, pracują nad tworzeniem systemów wczesnego rozpoznania zawału serca, które pozwoliłyby przewidzieć choroby serca i zapobieganie ich rozwojowi w najwcześniejszych stadiach, gdy zagrożenie życia jest minimalne.

Stworzono specjalnie spreparowane nanocząsteczki, które mogą wypełniać tkankę sercową, stymulując jej wzrost i tłumiąc negatywne konsekwencje z powodu strat. Gdy takie cząsteczki wchodzą w uszkodzone miejsce, stopniowo rozpuszczają się, uwalniając lek oraz barwnik, pozostawiając zdrowe obszary serca.

 

Istotny jest także fakt, że nowa terapia nie powoduje skutków ubocznych, takich jak nagła utrata ciśnienia lub zaburzenia rytmu serca, które powstają zwykle przy wprowadzaniu do krwi adenozyny – leku obecnie wykorzystywanym przy podobnych wypadkach. Naukowcy wierzą, że jest to nowa droga do dalszych badań nad nanocząsteczkami i istotny przełom w diagnostyce chorób serca oraz ich zwalczaniu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj