Naukowcy stworzyli naturalne krople do oczu, które potrafią wyleczyć zaćmę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pozbycie się zaćmy zwykle wiąże się z zabiegiem operacyjnym. Badacze stwierdzili jednak, że naturalnie występujące w ciele człowieka związki chemiczne mogą rozwiązać ten problem w postaci kropli do oczu.

 

Na całym świecie dziesiątki milionów ludzi cierpi na zaćmę, która jest główną przyczyną ślepoty. Dr Kang Shang, profesor okulistyki na University of California w San Diego uważa, że naturalnie występujący w organizmie ludzkim steroid może być skutecznym lekiem w przypadku zaćmy.

Zbadano dwie chińskie rodziny, w których dzieci miały wrodzoną zaćmę, w wyniku defektu genetycznego, a nie związaną z wiekiem. Odkryto, że dzieci z wrodzoną wadą miały dwie kopie mutacji w genie, który wytwarza lanosterol, a ich rodzice nie. Zwykle gen ten wytwarza steroidy, które zapobiegają zaćmie, ale mutacja spowodowała nieprawidłowości w działaniu lanosterolu.

Stworzono więc krople do oczu, które zawierają lanosterol. Aby je przetestować, naukowcy wyizolowali słabe soczewki zwierząt i umieścili je w roztworze lanosterolu na sześć dni. Soczewki stały się jaśniejsze, a ciężkość zaćmy zmniejszyła się w przypadku 11 z 13 zwierząt. Krople podawano także psom z zaćmą, dwa razy dziennie przez sześć tygodni, co zmniejszyło efekt nasilenia zaćmy.

 

Krople mogą stać się bardzo ważnym narzędziem w przypadku leczenia zaćmy. Ponieważ badania trwały tylko kilka miesięcy, środek jest wciąż testowany.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Ludwik

Witajcie, często suchość oczu

Witajcie, często suchość oczu i inne dolegliwości powoduje po prostu zwykłe odwodnienie organizmu.

 

0
0

Skomentuj