Naukowcy stworzyli naturalne krople do oczu, które potrafią wyleczyć zaćmę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pozbycie się zaćmy zwykle wiąże się z zabiegiem operacyjnym. Badacze stwierdzili jednak, że naturalnie występujące w ciele człowieka związki chemiczne mogą rozwiązać ten problem w postaci kropli do oczu.

 

Na całym świecie dziesiątki milionów ludzi cierpi na zaćmę, która jest główną przyczyną ślepoty. Dr Kang Shang, profesor okulistyki na University of California w San Diego uważa, że naturalnie występujący w organizmie ludzkim steroid może być skutecznym lekiem w przypadku zaćmy.

Zbadano dwie chińskie rodziny, w których dzieci miały wrodzoną zaćmę, w wyniku defektu genetycznego, a nie związaną z wiekiem. Odkryto, że dzieci z wrodzoną wadą miały dwie kopie mutacji w genie, który wytwarza lanosterol, a ich rodzice nie. Zwykle gen ten wytwarza steroidy, które zapobiegają zaćmie, ale mutacja spowodowała nieprawidłowości w działaniu lanosterolu.

Stworzono więc krople do oczu, które zawierają lanosterol. Aby je przetestować, naukowcy wyizolowali słabe soczewki zwierząt i umieścili je w roztworze lanosterolu na sześć dni. Soczewki stały się jaśniejsze, a ciężkość zaćmy zmniejszyła się w przypadku 11 z 13 zwierząt. Krople podawano także psom z zaćmą, dwa razy dziennie przez sześć tygodni, co zmniejszyło efekt nasilenia zaćmy.

 

Krople mogą stać się bardzo ważnym narzędziem w przypadku leczenia zaćmy. Ponieważ badania trwały tylko kilka miesięcy, środek jest wciąż testowany.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Kamil

Znając życie testy tego typu

Znając życie testy tego typu leków będą trwały latami. Ja musiałem poddać się normalnej operacji na zaćmę. Poszedłem prywatnie do bardzo dobrego specjalisty i problem mam z głowy. Zaćma to bardzo poważna choroba, nie czekajcie aż tego typu krople przejdą testy tylko działajcie od razu.

0
0
Portret użytkownika Ludwik

Witajcie, często suchość oczu

Witajcie, często suchość oczu i inne dolegliwości powoduje po prostu zwykłe odwodnienie organizmu.

 

0
0

Skomentuj