Naukowcy stworzyli „paliwo” dla ludzi, które wkrótce trafi do sprzedaży

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Żywność możemy podzielić na trzy makroskładniki: tłuszcz, białko oraz węglowodany. Teraz jednak naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz National Institute of Health wyróżnili czwarty makroskładnik, czyli ketony.

 

Ketony nie są nowym odkryciem, ale z pewnością nie znajdzie się ich w pożywieniu. Substancja ta jest częścią ludzkiego procesu mikrobiologicznego. Produkowana w wątrobie, pomaga nam radzić sobie z uczuciem głodu. Jeśli nie mamy dostępu do wystarczającej ilości pożywienia, organizm rozpoczyna przeszukiwanie wewnętrznych zapasów tłuszczu, rozkładając je właśnie na ketony.

 

Znamy już nawet dietę ketogeniczną, która polega na bardzo surowym jadłospisie o niskiej zawartości węglowodanów. Ponoć stosowanie tej diety może skutkować doświadczaniem uczucia czystej euforii. Okazuje się jednak, że ketony będą już niedługo dostępne komercyjnie, sprzedawane w postaci napoju.

Bezbarwny płyn będzie miał zero węglowodanów, tłuszczu oraz białka. Mimo tego, będzie w stanie dostarczyć do organizmu aż 120 kalorii. Można powiedzieć, że wkrótce do sprzedaży trafi „paliwo” dla ludzi, które ma na celu poprawę naszej wydajności.

 

Choć twórcy twierdzą, że ich produkt smakuje jak połączenie wódki ze zmywaczem do paznokci, z pewnością znajdzie się wielu chętnych na wypróbowanie oferowanych przez niego możliwości. 3 butelki o pojemności zaledwie 65 ml mają kosztować około 99 dolarów.

 

Póki osoby, które testowały nietypowy napój nie były w stanie określić, czy osiągnięte efekty były rzeczywiście jego działaniem, czy też zwyczajnie efektem placebo. O wiarygodności efektów powodowanych przez ketony świadczą za to badania naukowe przeprowadzone w 2016 roku. Przetestowano wówczas wpływ napoju ketonowego na możliwości fizyczne rowerzystów. Sportowcy byli zdolni do osiągania dodatkowych 400 metrów na każde pół godziny jazdy, doświadczali także mniejszego zmęczenia po treningu.

Czy napój ketonowy rzeczywiście trafi na półki sklepowe? A może będzie dostępny jedynie dla elit? Trudno przewidzieć, jakie zastosowanie będzie miał najnowszy wynalazek, ale z pewnością jest on w stanie zmienić wiele aspektów naszego życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj