Naukowcy stworzyli środek, który może zrewolucjonizować transplantologię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy opracowali syntetyczny środek przeciw zamarzaniu, który spowalnia powstawanie kryształów lodu. Oprócz zastosowań w wielu gałęziach przemysłu, środek ten może zostać wykorzystany do dłuższego utrzymywania narządów przeznaczonych do przeszczepów.

 

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Warwick przedsięwzięła nowy projekt badawczy, który może znacznie poprawić proces transplantacji ludzkich narządów. Syntetyczny środek na bazie żelaza naśladuje właściwości naturalnych białek (AFP) i spowalnia wzrost kryształów lodu.

 

Proces dostarczenia narządu od dawcy do biorcy bywa problematyczny, ponieważ organy zwykle nadają się do transplantacji tylko przez cztery godziny od śmierci dawcy. 60% serc i płuc ofiarowanych na przeszczepy nie kwalifikuje się do operacji ze względu na ich krótką „żywotność”. 

Gdyby narządy mogły być zamrażane, a nie po prostu przechowywane w chłodzie, ich czas zastosowania mógłby być znacznie dłuższy. Jest to jednak niemożliwe ze względu na to, że komórki nie są w stanie przetrwać procesu zamarzania.

 

Kryształy lodu są przyczyną całego problemu. Jednak syntetyczny środek wynaleziony w Warwick może zapobiec ich wzrostowi, co pozwoliłoby na zamrażanie narządów bez ich uszkadzania. Zdolność do bezpiecznego zamrażania narządów znacznie zmniejszy liczbę ofiar, które są marnotrawione w wyniku zbyt krótkich ram czasowych. To z kolei skróci o połowę listy osób oczekujących na przeszczepy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj