Naukowcy stworzyli sztuczne naczynia krwionośne

Kategorie: 

www.123rf.com

Naukowcy potrafią już od pewnego czasu wyhodować pewne narządy w warunkach laboratoryjnych. Jednak, jak donosi The Odisha Sun Times, głównym problemem jest to, że organizm nie zawsze jest w stanie wyprodukować naczynia krwionośne, które były by w stanie doprowadzać do wyhodowanych narządów substancje odżywcze oraz usuwać z nich toksyny i inne zanieczyszczenia.

 

 

Dlatego z taką euforią świat medyczny odnotował fakt, że naukowcom udało się stworzyć sieć naczyń krwionośnych, dzięki wykorzystaniu technologii trójwymiarowego bio-drukowania przy pomocy drukarek 3D. Pomysł naukowców z Brigham and Women's Hospital (USA) polegał na tym, że wydrukowali oni na drukarce 3D włókna agarozy (naturalnego pochodzenia cząsteczki polisacharydów), które stanowiły rodzaj formy dla sztucznych naczyń krwionośnych.

 

Następnie wyprodukowane włókna pokryto specjalnym hydrożelem, tworząc rodzaj powłoki na ich powierzchni, którą następnie wzmocniono specjalnymi technikami. Tak powstałe sztuczne "naczynia krwionośne" są na tyle silne, że są w stanie przetrwać proces usuwania "form" agarozowych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj