Naukowcy sugerują, że picie kawy daje długowieczność

Kategorie: 

Foto: photopips / 123RF Zdjęcie Seryjne

Mieszkańcy greckiej wyspy Ikara żyją przeciętnie 90 lat.  Naukowcy z Wydziału Medycyny w Atenach, postanowili się dowiedzieć, w czym tkwi sekret ich dobrego zdrowia.  Okazało się, że jednym z czynników przedłużania życia jest regularne spożywanie kawy.

 

W umiarkowanych ilościach napój ten ma według naukowców korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, w szczególności, na śródbłonek, czyli wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych. Kiedy dochodzi do jej dysfunkcji, tętnice stają się zbyt ciasne, a to może prowadzić do zawału serca i różnych chorób naczyniowych.

 

Wyspiarze regularnie piją ziarna kawy, poprawiając tym samym swój stan zdrowia i oddalając od siebie ryzyko zawału serca.  Grecy z wyspy Ikara średnio dziesięć razy częściej żyją do 90 lat, niż inni Europejczycy.  Wśród innych członków Starego Świata tylko 0,1% populacji osiągnie ten wiek.

 

Jednak lekarze ostrzegają, że nie możemy mieć złudzeń, że kawa na śniadanie, lunch i kolację będzie oznaczać długowieczność.  Picie tego napoju jest tylko jednym z elementów dobrego zdrowia Greków, ponieważ oprócz tego, korzystają z wielu owoców, ryb i warzyw.  Duży plus to też śródziemnomorski klimat i regularne spacery.

 

Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia, aby żyć w morskim klimacie, ale zwiększenie aktywności fizycznej jest zawsze dobrym pomysłem.  Poza tym warto pomyśleć o wzbogaceniu diety warzywa oraz oczywiście nie należy zapominać o wypiciu codziennie przynajmniej jednej filiżanki świeżo parzonej kawy.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj