Naukowcy sugerują, że picie wody butelkowanej niszczy zęby

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Powszechnie wiadomo, że słodkie napoje, piwo oraz kawa nie są zdrowe dla zębów. Jednak do tej pory woda butelkowana wydawała się być nieszkodliwa. Teraz badania dowodzą, że niektóre marki wody butelkowej mają szkodliwe poziomy pH, co może przyczyniać się do powstawania ubytków. Sprawdzono pod tym kątem pH wody dziewięciu zagranicznych marek.  

 

Zbyt kwaśna woda jest szkodliwa dla zębów, dlatego najlepiej unikać napojów o pH niższym niż 5,5. Szkody powstają proporcjonalnie do czasu, podczas którego pije się napój, dlatego częsty kontakt z kwaśną wodą jest bardziej szkodliwy od sporadycznego. Nie zmienia to jednak faktu, że woda butelkowana jest nadal lepszym rozwiązaniem dla zębów i reszty zdrowia organizmu niż napoje gazowane, piwo lub kawa. 

Pojawiły się również opinie, że problemem wody butelkowanej jest także brak fluoru. Woda z kranu posiada dokładnie wyznaczone poziomy fluoru, a woda butelkowana często jest go pozbawiona. Warto jednak zwrócić uwagę, że dodawany do wody fluor został w ostatnich latach uznany za neurotoksynę.

 

Badania naukowe z ostatnich lat donoszą, że nadmiar fluoru w organizmie człowieka wiąże się z chorobą szkliwa zębów, zwaną fluorozą. Fluor może także powodować między innymi niedoczynność tarczycy i mieć negatywny wpływ na rozwijający się mózg nienarodzonych dzieci.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Tommy

Moim zdaniem najważniejsze

Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby często myć zęby i regularnie odwiedzać dentystę. Gdybyśmy sobie przeanalizowali skład poszczególnych artykułów spożywczych, to okaże się, że większość produktów szkodzi zębom. Ja dzięki regularnym wizytom w gabinecie mam zdrowe i mocne zęby. I nie wydaje mi sie, że powinniśmy rezygnować z częstego picia wody.

0
0

Skomentuj