Naukowcy szacują wpływ małżeństwa na ryzyko zachorowania na demencję

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego odkryli, że długotrwałe małżeństwo może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. Badanie zostało opublikowane w Journal of Aging and Health.

 

 

Eksperci przeanalizowali dane 150 000 osób zebrane w ciągu 24 lat. Badanie rozpoczęło się, gdy mieli 44 lata, a zakończyło się, gdy mieli 68 lat. Odkryli, że osoby, które były w związkach małżeńskich, rzadziej zapadały na demencję po 70 roku życia. Najniższe ryzyko występowało u osób pozostających w związku małżeńskim przez cały okres badania. Wśród nich otępienie lub łagodne upośledzenie funkcji poznawczych zaobserwowano u około 11%.

 

Rozwiedzeni i samotni uczestnicy byli najbardziej narażeni na rozwój demencji. Posiadanie dzieci zmniejszało ryzyko zachorowania na demencję o 60%, ale tylko wśród niezamężnych ochotników.

 

Naukowcy zauważyli, że nie potrafią wyjaśnić przyczyn swoich wyników. Jedna z teorii głosi, że osoby pozostające w związkach małżeńskich prowadzą zdrowsze życie, ale w tym badaniu naukowcy nie stwierdzili różnicy w zdrowiu osób zamężnych i samotnych. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby w związkach małżeńskich mają mniej problemów ze zdrowiem psychicznym.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj