Naukowcy twierdzą, że cukier działa na mózg jak narkotyk

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Cukier często określany jest jako biała śmierć. Nie dość, że jest szkodliwy, to jeszcze można go znaleźć praktycznie we wszystkich produktach spożywczych. Najnowsze badania tylko potwierdzają, że powinniśmy ściśle kontrolować spożycie cukru, aby nie dopuścić do jego nadużywania.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus przeprowadzili eksperyment na siedmiu świnkach miniaturkach, którym przez 12 dni podawano do picia po dwa litry słodzonej wody dziennie. Mózgi zwierząt zostały zeskanowane tomografem komputerowym przed eksperymentem, w pierwszym i ostatnim dniu, aby dokładnie prześledzić zmiany spowodowane spożyciem dużych ilości cukru.

 

Badania wykazały, że cukier wywołał poważne zmiany w systemach dopaminowych i opioidowych. Układ opioidowy, który związany jest z samopoczuciem i ośrodkiem przyjemności, aktywował się już po przyjęciu pierwszej dawki słodzonej wody. Na dłuższą metę, spożycie dużych ilości cukru skutkowało blokowaniem receptorów dopaminowych i opioidowych.

Naukowcy byli zaskoczeni, że podawane dawki cukru tak mocno wpłynęły na systemy dopaminowe i opioidowe w tak krótkim czasie. Badacze uważają, że cukier wpływa na układ nagrody w mózgu w sposób podobny do narkotyków.

 

Jeśli cukier wywołał tak poważne szkody na zwierzętach, warto zastanowić się, jak jego dzienne spożycie może wpływać na zachowania ludzi. Z pewnością należałoby dokładniej przyjrzeć się kwestii uzależnień od cukru i sprawdzić jego wpływ na problemy psychiczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj