Naukowcy twierdzą, że dojrzewanie człowieka kończy się dopiero w wieku 24 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według australijskich naukowców, okres dojrzewania płciowego przebiega znacznie dłużej niż przyjmuje się obecnie. Zdaniem badaczy, człowiek osiąga pełną dojrzałość dopiero w wieku 24 lat.

 

Definicja progu dorosłości może przestać być aktualna z uwagi na fakt, że ludzie więcej czasu poświęcają na edukację, później biorą ślub i decydują się na dzieci. Brytyjski urząd statystyczny podaje np., że średnia wieku zawarcia związku małżeńskiego wzrosła od 1973 do 2013 roku aż o 8 lat. Wszystko to wpływa na opinię publiczną na temat tego, kiedy dokładnie zaczyna się dorosłe życie.

Co ciekawe, początek dojrzewania płciowego człowieka ma obecnie miejsce znacznie wcześniej niż przyjmowano dotychczas. Dzisiejsi młodzi ludzie rozwijają się wyraźnie szybciej niż pokolenie ich rodziców i dziadków. Przykładowo, dawno normą pojawienia się pierwszej miesiączki u kobiet był wiek 14 lat, dziś jest to coraz częściej wiek około 10 lat. Innym argumentem może być do niedawna nieznany fakt, że ludzki mózg rozwija się nadal po osiągnięciu 20 roku życia, a ostatnie zęby - zęby mądrości, często wyrastają nam dopiero po 25 roku życia.

 

Australijscy naukowcy wierzą, że oficjalnie rozszerzenie okresu dojrzewania poskutkuje zmianami w prawie, które będzie bardziej odpowiadało młodym ludziom i sprawniej pokieruje ich w stronę faktycznej dorosłości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj