Naukowcy twierdzą, że mogli odkryć przyczynę uzależnienia od alkoholu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Co tak naprawdę powoduje uzależnienie od alkoholu? Czy jest to uwarunkowane naszymi emocjami, czy też stoją za tym przyczyny genetyczne? Na te pytania postanowili odpowiedzieć naukowcy ze Stanów Zjednoczonych oraz Szwecji.

 

Podczas badań na szczurach naukowcy odkryli, że mózgi uzależnionych gryzoni działały w sposób upośledzony. Co więcej, podobne uszkodzenia zaobserwowano podczas sekcji przeprowadzanych na zmarłych osobach, które za życia były uzależnione od alkoholu.

 

Tak zwany wadliwy mechanizm polega na niemożliwości usunięcia z mózgu substancji, zwanej kwasem gamma-aminomasłowym (GABA), która zakłóca wymianę informacji pomiędzy neuronami w centralnej części ciała migdałowatego.

Autorzy badania idą w swoich wnioskach o krok dalej i stwierdzają, że ze wszystkich osób, które piją alkohol, około 10-15% jest narażonych na rozwój tego zaburzenia. Przynajmniej takich informacji dostarczyły badania na szczurach.

 

Naukowcy zaobserwowali, że uzależnione gryzonie zachowywały się bardzo podobnie do uzależnionych ludzi. Zwierzęta były bardzo zdeterminowane do zdobycia alkoholu, mimo negatywnych konsekwencji lub opcji innej nagrody, np. w formie atrakcyjnego pożywienia.

 

Ostatecznie udało ustalić się, że za niebezpieczne zmiany w mózgu części zwierząt, które są podatne na uzależnienia, odpowiada gen GAT-3 o nienaturalnie niższej ekspresji. Co więcej, poprzez wyciszenie genu w organizmach zdrowych zwierząt, także u nich osiągnięto efekt uzależnienia.

 

Obecnie autorzy badania współpracują z firmą farmaceutyczną, która znajdzie odpowiedni lek na przywrócenie GAT-3 do jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli lek zostanie opracowany i zatwierdzony, być może raz na zawsze uporamy się z alkoholizmem, a także z innymi uzależnieniami. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj