Naukowcy twierdzą, że po porodzie wzrasta ryzyko zachorowania na raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki nowych badań pokazały, że kobiety, które urodziły dziecko, mogą być obarczone większym ryzykiem zachorowania na raka piersi w porównaniu z kobietami, które są bezdzietne.

 

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 890 tys. kobiet w wieku poniżej 55 lat i doszli do wniosku, że kobiety, które urodziły dziecko, mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

 

Badanie wykazało, że największe ryzyko występuje w pięć lat po porodzie i zaczyna spadać po 24 latach. Ryzyko jest najniższe 35 lat po urodzeniu ostatniego dziecka.

Hazel Nichols z University of North Carolina w Chapel Hill School of Global Public Public Health stwierdziła jednak, że kobiety nie muszą się martwić, ponieważ wzrost ryzyka jest bardzo niewielki. U kobiet w wieku 41 i 45 lat odnotowano tylko 41 więcej przypadków raka piersi na 100 tys. osób, które urodziły w ciągu ostatnich trzech do siedmiu lat niż u kobiet, które nie miały potomstwa.

 

Odkrycia mogą przeczyć powszechnej wiedzy, że poród zapewnia ochronę przed rakiem piersi. Naukowcy utrzymują jednak, że poród przynosi więcej korzyści dla zdrowia kobiety, chociaż pojawienie się ich może zająć ponad dwie dekady.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj