Naukowcy udowodnili pozytywny wpływ gier wideo na inteligencję dzieci

Kategorie: 

Źródło:

Pasja do gier wideo może przyczynić się do rozwoju zdolności umysłowych. Do takiego wniosku doszli pracownicy Instytutu Karolinska w Szwecji podczas badania, którego wyniki opublikowano w środę 11 maja na stronie brytyjskiego czasopisma naukowego Nature.

Naukowcy przeanalizowali zdolności poznawcze 9855 dzieci w wieku 9-10 lat, a następnie powtórzyli zbieranie danych dwa lata później. Uzyskane informacje były skorelowane z czasem, jaki uczestnicy badania spędzili na graniu w gry wideo, oglądaniu telewizji i komunikowaniu się w sieciach społecznościowych.

 

Dzieci spędzały średnio 2,5 godziny dziennie oglądając telewizję, pół godziny w mediach społecznościowych i godzinę grając w gry wideo. W kolejnym badaniu osoby preferujące gry komputerowe uzyskały wyższe wyniki – ich IQ wzrosło o około 2,5 punktu.

 

Zdaniem ekspertów, badanie potwierdza pogląd, że czas spędzony przed ekranem na ogół nie osłabia zdolności poznawczych dzieci, a gry wideo mogą w rzeczywistości zwiększać inteligencję. Jednocześnie autorzy pracy podkreślają, że nie oceniali, jak gry wideo wpływają na aktywność fizyczną, sen, samopoczucie czy wyniki w szkole.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj